Historie glukanů
Historie využívání různých léčebných přípravků, které vykazovaly imunomodulační, protizánětlivé i cytostatické účinky, sahá do dávného Japonska, Číny a dalších oblastí Dálného východu, kde byly k těmto účelům využívány různé druhy hub. Tyto houby sloužily vedle přirozené potravy jako suroviny pro přípravu různých výtažků, prášků a mastí. V tomto směru je pak možné najít odpověď na otázku, proč právě v Japonsku došlo ke komplexnímu výzkumu hub vyskytujících se v této oblasti. Již dlouho jsou totiž v Asii uctívány houby jako lék na dlouhověkost, srdeční choroby, alergii, rakovinu a proti únavě a stresu.
Současné pokusy dokazují, že asijské houby hiratake a shiitake pomáhají v prevenci i léčbě rakoviny, virových onemocnění (chřipka a dětská obrna), vysoké hladiny cholesterolu v krvi, shlukování krevních destiček a vysokého krevního tlaku. Sloučenina beta-1,3-D-glukan v těchto houbách má řadu protivirových účinků, které umocňují obranné funkce organismu.
V Číně se již v minulosti používaly houby k léčbě leukémie a v Japonsku k léčbě rakoviny prsu. Výtažek z těchto hub (beta -1,3-D-glukan) japonští vědci označili za účinnější při léčbě AIDS než běžné léky. Hiratake a shiitake obsahují množství imunostimulačně a radioprotektivně působících polysacharidů - glukanů a dalších látek jako vitaminů (B1, B2, B3, B5, B6, D, C, K), proteinů, sterolů a minerálů (Fe, K, P, Na, Zn, Se, Cr, Cu, B, I), mastných kyselin a aminokyselin. Účinky glukanů jsou dány schopností aktivovat imunitní systém člověka (makrofágy, mikrofágy, T-lymfocyty a další jeho složky), zvyšovat jeho odolnost a tím působit jako imunostimulátor. Dále bylo prokázáno, že glukany působí jako lapače volných radikálů s antioxidačními účinky. Biologická aktivita glukanů spočívá v jejich rostlinném původu, přičemž jsou tyto látky izolovány z buněčných stěn hub, dále v dokonalé rozpustnosti ve vodě a lehké vstřebatelnosti.